Logopeda, neurologopeda Ostrów Wielkopolski

Idź do spisu treści

Menu główne

Dla dorosłych

Porady logopedy

Afazja to całkowita lub częściowa utrata zdolności rozumienia i nadawania mowy spowodowana uszkodzeniem mózgu. Jej natężenie zależy od lokalizacji i zasięgu uszkodzenia, wieku chorego oraz jego motywacji do intensywnej terapii.

Uszkodzenia mózgu prowadzące do afazji mogą mieć wieloraką przyczynę:
- udar mózgu (niedokrwienny lub krwotoczny)
- urazy czaszkowo-mózgowe
- choroby nowotworowe
- choroby neurodegeneracyjne ośrodkowego układu nerwowego
- zatrucia toksynami
Istnieją dwa główne typy afazji:

  • ruchowa, gdy pacjent ma większe problemy z mówieniem, werbalizowaniem myśli

  • czuciowa, gdy pacjent ma większe problemy z rozumieniem zasłyszanego komunikatu

W praktyce jednak rzadko występują one w „czystej” postaci. Mózg jest tak skomplikowanym organem, że to samo uszkodzenie może powodować inne objawy u różnych osób. Dlatego ważne jest postawienie indywidualnej diagnozy opartej nie na lokalizacji i obszarze uszkodzenia mózgu, lecz na sprawdzeniu, które elementy nadawania i rozumienia mowy są zaburzone, a które zostały zachowane oraz na zweryfikowaniu, czy istnieją inne, współwystępujące zaburzenia (apraksja, agnozja itp.)
Mowa jest jednym z najcenniejszych darów danych człowiekowi. Nagła utrata zdolności posługiwania się językiem jest bolesna zarówno dla pacjenta jak i dla jego bliskich.Niemożność porozumienia się staje się frustrująca i przygnębiająca. Afatyk to osoba świadoma swojej niedyspozycji językowej, a jednocześnie niezrozumiała przez otoczenie. Chcąca wyrazić swoje emocje, potrzeby, a zupełnie nie mogąca sprostać tak łatwym, wydawałoby się, wymaganiom natury. Pomagając afatykowi w rehabilitacji językowej, należy pamiętać, że osoba ta wymaga szczególnej opieki i uwagi.

Zadaniem logopedy jest wspomóc proces "uczenia się mowy na nowo". Każda osoba z afazją wymaga nieco innego doboru terapii. Afazja ma bowiem wiele postaci, nie każdy afatyk potrafi pisać, powtarzać, czytać bądź opowiadać, niekiedy łatwiej jest im pisać, w innym wypadku lepszy efekt przynosi czytanie. Także dobór części mowy ma tu znaczenie.
Jeśli Twój bliski potrzebuje pomocy, nie zwlekaj więc  i zatroszcz się o niego. Oprócz rehabilitacji ruchowej ważna jest także rehabilitacja mowy. Im wcześniej rozpoczęta, tym lepsze będą rokowania.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego